PANETTONE

Panettone, italský vánoční chléb, který svou jemnou chutí dostane snad každého.  Zcela přesně si vybavují ten moment, kdy jsem se s ...


Panettone, italský vánoční chléb, který svou jemnou chutí dostane snad každého. 

Zcela přesně si vybavují ten moment, kdy jsem se s Panettone setkala poprvé. Tenkrát to byl pouze imaginární setkání, kdy jsem krásný vysoký bochník viděla na fotce, kterou mi ukazovala kamarádka a ptala se mě, co to na té fotce je, že by to chtěla udělat. Tehdy jsem ještě vůbec netušila o co jde, a stejně jako ona, jsem jej chtěla upéct. Začalo tedy dlouhé pídění se po krásném nadýchaném bochníku a jeho nejlepším receptu. Je to už pár let, co jsem zjistila, že je jím Panettone a ač jsme jej nikdy v jeho domovině neochutnali, ochutnali jsme jich mnoho v místních podmínkách, a nakonec si našli ten ideální italský recept, který bychom nyní chtěli prostřednictvím dnešního receptu, přinést i k Vám, do vašich domovů!


Náročnost: Středně náročné 

Doba přípravy: 5 hodin
 • 30 minut celková práce s těstem,
 • 3 hodiny 30 minut kynutí celkem (30 minut, 2 hodiny, 1 hodina),
 • 1 hodina pečení.
Co budete potřebovat:

 • 400 g hladké mouky,
 • 150 ml mléka,
 • 100 g cukru,
 • 14 g droždí,
 • 1/2 lžičky soli,
 • 130 g másla + na potření,
 • 2 vejce + 2 žloutky,
 • 2 citróny,
 • 100 g rozinek.
Postup:
 1. Nejprve si připravíme kynuté těsto. Do hrníčku nalijeme vlažné mléko (musí být vlažné, né horké, horká tekutina by zabila kvasinky), do něj rozdrolíme droždí a pečlivě promícháme tak, aby se celé rozpustilo. Poté přidáme 1/4 mouky a směs vařečkou mícháme, dokud nevznikne hladké těstíčko. Hrnek s připraveným kváskem přikryjeme potravinovou fólií a necháme vzejít na teplem místě kvásek. Trvá to zhruba 15 - 30 minut. 
 2. Mezitím, co nám kvásek kyne, si připravíme mísu, do které nasypeme zbylou mouku a pečlivě do ní zamícháme sůl.
 3. Zbylou mouku promícháme s cukrem, do směsi uděláme důlek, do něj nalijeme kvásek, přidáme změklé máslo, vejce, žloutky a vypracujeme kompaktní těsto, které vyklopíme na vál a zhruba 5 minut jej hněteme až je pěkně vláčné a pružné. Takto připravené těsto dáme zpět do misky, kterou jsme si předem vymazali tenkou vrstvou oleje, zakryjeme jej fresh folií a necháme na teplém místě kynout 2 hodiny.
 4. Než nám těsto vykyne, připravíme formu, ve které budeme panettone péct. Taková forma by měla být vysoká a její průměr by měl být kolem 16 cm. Já používám tvarovatelnou formu na dorty, kterou si nastavím na 16 cm a dvojitou vrstvou pečícího papíru ji zevnitř vyložím tak, aby mi přes formu ještě 5 cm přesahovalo. Dno i vnitřní obvod formy vymažeme máslem a vysypeme polohrubou moukou.
 5. Vykynuté těsto vyklopíme na vál, promáčkneme jej pěstí a pečlivě do něj zapracujeme rozinky a citrónovou kůru z dvou citrónů. Z těsta vytvarujeme kulatý bochník a vložíme jej do připravené formy. Formu zakryjeme fresh folií a necháme ještě 1 hodinu kynout. 
 6. Než bochník vykyne, dáme si předehřívat troubu na 170 °C.
 7. Vykynutý bochník potřeme rozpuštěným máslem, nožem nařízneme na vrchu kříž a dáme péci do trouby předehřáté na 170 °C na 15 minut. Poté teplotu snížíme na 150 °C a pečeme ještě dalších 45 minut.
 8. Upečené panettone necháme ve formě zcela vychladnout a teprve poté jej porcujeme a podáváme.

You Might Also Like

9 komentářů

 1. Uf prý středně náročné, to já bych asi pěkně klela u plotny:D
  Ty to máš ale mega kuozelné.)

  OdpovědětVymazat
 2. Když se koukám na ingredience, nějak mi nepřijde, že by se lišily od našeho mazance. Ve výsledku vidím samozřejmě jiný tvar. Je tedy tento výrobek jiný i chuťově?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, je velmi podobný, díky většímu množství citrónové kůry je však chuťově výraznější.

   Vymazat
 3. A vy ten pečící papír, kterým je vyložená forma, ještě mažete máslem a vysypáváte moukou???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne. To bylo asi trochu nešťastně napsáno. Pokud máme vysokou formu na panettone, musíme vymazat jak dno, tak vnitřní stranu stěn, pokud ji však nemáme a použijeme variantu s pečícím papírem a pak vymažeme pouze dno. Snad je to je nyní již srozumitelné :). Děkujeme za upozornění.

   Vymazat
  2. Ano, děkuji :-)

   Vymazat

Flickr Images